Ortodontik tedavinin süresi nedir ?
Vakanıin durumuna, hastamızın yaşna bağlıolarak 6 ay ile 36 ay arasında değişebilir. ...Her yasta ortodontik tedavi yapilabilir mi ?
Evet yapilabilir. Yaygin olarak bilinen ortodontinin sadece çocuklara uygulandigidir. Oysa dislerin yer degistirilmesi her yasta mümkündür. Yani ister...Çoçugum geceleri parmak emiyor dislerine zarar verir mi?
Kötü aliskanliklar dedigimiz parmak emme, yalanci emzik kullanimi, biberon kullanimi, tirnak yeme v.b aliskanliklar çocuk 3.5 yasina geldiginde halen ...Çocugum gece uyurken horluyor ve gün içinde de agzi açik duruyor, dislerinde bazi bozulmalar oldugunu görüyorum baglanti olabilir mi?
Evet. Burnunda soluk alip vermede güçlük çeken kisiler otomatikman agizlarindan solunum yapmaya baslayarak burunlarindaki problemi kompanse etmeye çal...Tedavim sirasinda nelere dikkat etmem gerekiyor ? Kisitlamalar var mi ?
Dislerinizin üzerine yapistirilan tellerin( braket) kirilmadan dislerin yüzeyinde durmasi tedavinin basarisi açisindan önemlidir.Bu sebeple yenilen gi...Tedavi sirasinda agri veya hassasiyet olacak mi?
Tellerin takildigi ilk günler yanaklarin ve dudaklarin iç yüzeylerinde hafif tahris ve dislerde çigneme sirasinda agri olabilir. Sikayetlerinizin dere...Dislerim düzeldikten sonra tekrar bozulabilir mi ?
Disleriniz düzeldikten sonra telleriniz dis yüzeylerinden çikartilacaktir. Bu islemin ardindan size mevcut durumu korumasi amaci ile pekistirme aygitl...Dislerimi düzelttirmezsem ne gibi problemlerle karsilasabilirim ?
Dislerinizdeki düzensizlikler yasiniz ilerledikçe daha siddetlenecektir. Yani uzun dönemde dislerinizin görünümü sizi daha çok rahatsiz eder bir hal a...Dislerimde (çocugumun dislerinde) ortodontik problemi nasil teshis edebilirim ?
Hastalarimiz çogunlukla köpek dislerinin yukarda kaldigi siddetli çaprasiklik durumlarinda uzmana danismaktadirlar. O düzeyde dikkat çekici bir durum ...Kulaklarimin önünde agri var bu agrinin dislerimdeki bozukluk ile ilgisi olabilir mi?
Çene ve yüz sisteminde olusmus agrilar, dislerden kaynaklanabilir. Ama kesinlikle dislerden kaynaklandigini söylemek zordur çünkü bu agrilara yol açab...Telleri çikardiktan sonra dislerimin üzerinde leke kalir mi?
Dislerin temizligine hassasiyet gösterilirse leke kalmasi mümkün degildir. Leke diye bahsedilen renklesmeler aslinda çürük baslangiç alanlaridir. ...Ortodontik tedavi dislerimin çürümesini hizlandirir mi?
Dislerin üzerine yerlestirilen tellerin girintili çikintili yüzeyleri yiyeceklerin birikimine oldukça elverisli alanlardir. Eger disler dogru firçalan...Tedavi amaci ile bazi dislerin çekilmesi gerekiyormus. Dis eksiltmenin sakincasi var mi?
Ortodontik tedavi amaci ile dis çekilmesi hastalarimizin velileri tarafindan çogunlukla istenmemektedir. Halbuki dis çekimi karari, dislerin çene kemi...Görünmeyen teller var mi?
Daha az dikkat çeken dis renginde porselen braketler vardir. Ayrica dislerin arka yüzüne takilan tellerle (Lingual braketler) de tedavi mümkündür, anc...Tel takmadan disler düzelmez mi?
Disleri düzeltmek için disleri hareket ettirmek gerekir, bu da sadece braketler ve teller ile mümkündür. Te...Kliniginizde ana tedavi bölümleri hangileridir?

1.si Yogunlastigmiz ana tedavi birimlerinin basinda Ortodontik tedavi hizmetleri gelmektedir
2.si olarak  modern çagin en son yeniliklerin...Ortodonti ile ilgili en son yenilikler nelerdir?

Ortodontik tedavi de tıbbın tüm alanlarında olduğu gibi seneler içinde teknolojideki gelişmelere paralel olarak gelişim gösteriyor. Halen dişlerin ...


Ortodontik tedavi ihtiyacimiz olup olmadigini (kendimizde ve çocugumuzda) nasil anlariz?

EN DOGRUSU Hemen bir dis hekimine gitmekle olur.

. Ama hemen su anda kendinizi test de edebilirsiniz, hatta çocugunuza da ilk teshisi koyan...


Dogumdan 21 yasina kadar ortodonti hakkinda nelere dikkat etmeliyiz ?(benim imtihan sorumdu)

 ORTODONTI insan hayatinda dogumdan önce baslayan yasamla birlikte süren gelisen ve degisen canli bir bilim dalidir.hayat devam etdikçe ortodo...


Ortodontik tedavi yöntemleri kaç türlüdür VE ACI varmidir? süresi ne kadardir?

Temel olarak iki çesit tedavi yöntemi var diyebiliriz.

Kisinin kendisinin takip çikarabilecegi hareketli aygitlar ve doktor tarafindan dis...


Ortodontik tedavide baslangiçtan bitime kadar özetle neler yapilir?

1-Ilk randevuda hastadan sefalometrik ve panoramik rötgenler alinir. Röntgensiz tedaviye baslamak kesinlikle yanlistir. Röntgende agizda göremedigi...


Ortodontik tedavi kalici bir tedavimidir ve pahali bir islemmidir?

Sunu kabul etmek gerek ki hiç ortodontik tedavi görmemis bireylerde bile ömürboyu sürmekte olan fizyolojik, yani normal bir dis hareketi mevcuttur....


Ortodontik tedavilerin yapilmamasi gereken durumlar varmidir? ne  gibi durumlarda yapilmasi sakincalidir?

Çok ender de olsa dis hareketinin yaptirilmamasi gereken bazi kemik hastaliklari karsimiza çikabilir. Asiri kemik yikimi olan kisiler, gibi... Dis ...


En çok sorulan ortodontik tedavi yaşıyla ilgili son söyliyeceğimiz seyler:

Her yasta tedavi mümkündür ancak tedavide kullanilan yöntem var olan probleme ve yasa göre degisir

.ERKEN TEDAVI SÜRE AÇISINDAN DAHA KISADI...


PEKISTIRME TEDAVISI ni daha genis sekilde anlatirmisiniz?

PEKISTIRME TEDAVISI:ortodontik  tedavinizle alinan sonucun kalici olmasini saglamak,tedavinin geri dönmemesini, sikaye...


ORTODONTIK TEDAVIDE DISLER NASIL FIRÇALANIR resimlerle gösteririmiydiniz?

 

özel ortodontik firçalarla resimlerde görüldügü gibi braket , tel ve diserin araliliklarinin  arkalarinin iyce ve dikkatli...


2. resim için tiklayin

not resim koyamıyoruz sistem arızası özürler..

...


normal dislerin firçalanma ve temizlenme teknigi resimlerle:??????
ÖNCELIKLE DIS IPINI NASIL KULLANACAGINIZ VEYA ELINIZDE TUTMA SEKLINI ÖGRENMELISINIZ.

 not:resim koyamıyoruz sistem arızası...


SIRADAKI RESIM IÇIN tiklayin dis ipinin kullnilmasini görünüzdis ipinin disler arsinda tatbikini görmektesiniz..

not:resim koyamıyoruz sistem arizasi özürler...

...Üst çene kesiciler arasinda dis ipinin tatbiki?dis ipi üst kesicilerin arasinda ama dikkat ederseniz dis ipi kalin tipli ve tüyleri keçe gibi olan onu tercih etmelisiniz bu durumlarda .<...dis firçasinin tatbiki ?


dis firçasinin yukarkan asagi döndürerek ve asaga çeker hateketle dislerin temizlenmseni görmektesiniz yatay hareketi asla yapmayiniz...dis firçasin baska türlü bir tatbik sekli ve  yeri


asada dislerin arkasina uzanan dik sekilde fircanin dil tarfinda temizleme fonksiyonunu yaparken ihmal edilmemesi gerelen çok önemli bir hareke...yine dis firçasinin alt çene ama üst çenede de  ayni hareketin tersi yapılır


disler çigneme yüzlerinden çürüler o yüzden dislerin tüberkül dedigimiz çigneme yüzlerinin iyi temizlenmesi gerekir. dis firçasi resimde görüld...Ortodontik Tedaviler Için Bilgilendirilmis Onam Formu Ve Sözlesme Nedir?

Hasta Haklari nelerdir?